S investíciami treba počítať
Bytové domy si skôr či neskôr vyžadujú investície do rekonštrukcií, obnovy a údržby. No výmena výťahu, oprava strechy, zateplenie či vybudovanie vlastnej kotolne sú položky, na ktoré vlastníci bytov spravidla nemajú dostatok vlastných zdrojov vo fonde opráv. Preto musia hľadať aj iné spôsoby financovania, a to vo forme komerčných pôžičiek či štátnych dotácií.

Štatny fond rozvoja bývania
Prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania sa bytové domy môžu dostať k štátnej podpore s nulovou úrokovou sadzbou. Štátny fond rozvoja bývania poskytuje pre obnovu bytových domov nasledujúce programy:
– Zateplenie bytového domu,
– Odstránenie systémovej poruchy bytového domu,
– Výmena alebo modernizácia výťahu,
– Výmena spoločných rozvodov plynu, elektriny, kanalizácie, vody a tepla v bytovom dome,
– Vybudovanie bezbariérového prístupu do bytov v bytovom dome, 
– Iná modernizácia bytového domu.
Výška pôžičky závisí od druhu podpory. Maximálne sa poskytuje do výšky 75 % obstarávacej ceny.

Program rozvoja bývania
K ďalším spôsobom štátnej podpory je Program rozvoja bývania realizovaný Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. V niektorých prípadoch môžu bytové domy požiadať o dotáciu na odstránenie systémových porúch bytového domu. A to až do výšky 50 % celkových nákladov na opravu bytového domu. Základnou podmienkou pre získanie dotácie je, že žiadatelia preukážu nevyhnutnosť odstránenia systémovej poruchy odborným posudkom, ktorý vypracuje autorizovaná osoba vedená v zozname Slovenskej komory stavebných inžinierov a stavba sa zrealizuje za účasti autorizovanej osoby, ktorá vykonáva stavebný dozor. Zoznam systémových porúch, na ktorých odstránenie sa dotácie poskytujúje uvedený na stránke ministerstva.

Bankové úvery
Štátna podpora je podstatne výhodnejšia ako komerčné pôžičky. Ministerstvo výstavby či Štátny fond rozvoja bývania SR však nevyhovejú všetkým. Na poskytovanie podpory – úveru totiž štát vyčleňuje len obmedzené zdroje  a nie všetky žiadosti, aj keď oprávnené a podané správne dostanú peniaze na financovanie rekonštrukcie. Ak bytový dom potrebuje obnovu rýchlo, správca môže v mene vlastníkov osloviť komerčné banky. Výhodou takýchto úverov je najmä rýchle vybavenie a flexibilita. Takáto pôžička sa dá splácať aj 20 rokov, čím sa vlastníci dostanú na pomerne nízku splátku. Banky dávajú možnosť aj splácanie úveru dočasne odložiť. Pri zmenách aktuálnej situácie v bankovom systéme sa vlastníci môžu rozhodnúť pôžičku aj refinancovať výhodnejšou, alebo predčasne splatiť.

Stavebné sporenie
K riešeniu obnovy bytového domu môžu vlastníci využiť aj stavebné sporenie. Vlastníci bytov môžu zo stavebného sporenia čerpať peniaze aj bez predchádzajúceho sporenia. V takom prípade však musia vstúpiť do takzvaného medziúveru, ktorý je drahší ako riadny stavebný úver. Pri medziúvere sa totiž splácajú iba úroky. Ak chce bytový dom obnovu financovať výhodnejším stavebným úverom, musí najprv istý čas sporiť. Minimálna doba sporenia na získanie stavebného úveru závisí od zvolenej tarify. Záleží taktiež na konkrétnom produkte stavebnej sporiteľne.